Message Font: Serif | Sans-Serif
 
No. of Recommendations: 2
The obvious problem with soda consumption is that soda becomes exponentially cheaper as quantities increase. If 16 ounces cost twice 8 ounces and 32 ounces cost four-times 8 ounces then the problem wouldn't be so severe and I doubt that profits would suffer that much either. Wouldn't it be great to go to the gas pump and the more gas you pumped the cheaper it got? Seems illogical doesn't it. So is how soda is priced.

The difference is that you are buying a container for the soda whereas you are not doing so when pumping gas. One of the reasons a two liter container of Coke is cheaper than the equivalent volume in cans is that packaging costs are a significant component of cost. Using the gasoline example, it would be cheaper to purchase a ten gallon plastic gasoline container and fill it with gas than to purchase ten one gallon plastic gasoline containers and fill each of them with gas.
Print the post  

Announcements

What was Your Dumbest Investment?
Share it with us -- and learn from others' stories of flubs.
When Life Gives You Lemons
We all have had hardships and made poor decisions. The important thing is how we respond and grow. Read the story of a Fool who started from nothing, and looks to gain everything.
Community Home
Speak Your Mind, Start Your Blog, Rate Your Stocks

Community Team Fools - who are those TMF's?
Contact Us
Contact Customer Service and other Fool departments here.
Work for Fools?
Winner of the Washingtonian great places to work, and Glassdoor #1 Company to Work For 2015! Have access to all of TMF's online and email products for FREE, and be paid for your contributions to TMF! Click the link and start your Fool career.
Advertisement